Vodní cesty v České republice

Verze: 20220216

Hlavní vodní toky České republiky

Hlavní vodní toky a nádrže České republiky

Plná verze v tisknutelném formátu PDF (A4).

Česká republika je rozdělena rozvodnicí na tři hlavní evropská povodí, povodí Labe s ústím v Severním moři, povodí Dunaje s ústím v Černém moři a povodí Odry s ústím v Baltském moři. Území Čech mají ve správě Povodí Labe, s. p., Povodí Vltavy, s. p. a Povodí Ohře, s. p. a území Moravy a Slezska pak Povodí Moravy, s. p. a Povodí Odry, s. p.


Labská vodní cesta

Labskou vodní cestu dopravně významnou využívanou tvoří úsek od říčního km 973,5 (Kunětice) po říční km 951,2 (nadjezí zdymadla Přelouč) a úsek od říčního km 949,1 (2,080 km od osy jezu Přelouč) po říční km 726,6 (státní hranice se Spolkovou republikou Německo), včetně plavební dráhy vymezené na vodní ploše Velké Žernoseky plavebními znaky (§3 odst. 4 zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů).

V prvním úseku jsou tři plavební komory Pardubice, Srnojedy a Přelouč. Přelouč je dlouhodobě mimo provoz. Ve středolabském úseku se nachází 15 komor: Týnec nad Labem, Veletov, Kolín, Klavary, Velký Osek, Poděbrady, Nymburk, Kostomlátky, Hradištko, Lysá nad Labem, Čelákovice, Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Lobkovice a Obříství. V dolnolabském úseku jsou plavební objekty tvořeny velkou a malou komorou v šesti lokalitách: Dolní Beřkovice, Štětí-Račice, Roudnice nad Labem, České Kopisty, Lovosice a Ústí nad Labem-Střekov. Celkem se na labské vodní cestě nachází 24 plavebních komor, z toho jedna mimo provoz a dvě bez přímého spojení k moři.


Vltavská vodní cesta

    Vltavskou vodní cestu dopravně významnou využívanou tvoří úsek od říčního km 91,5 (Třebenice) po soutok s vodním tokem Labe, včetně výústní části vodního toku Berounky po přístav Radotín a úsek od říčního km 241,4 (České Budějovice) po říční km 91,5 (Třebenice), včetně výústí vodního toku Malše po říční km 1,6, jen pro plavidla o nosnosti do 300 tun (§3 odst. 4 zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů).
    Úsek od Třebenic po soutok s Labem tvoří 10 plavebních objektů v hlavní plavební dráze a jeden objekt mimo tuto dráhu.



Moravská vodní cesta a Baťův kanál

Vodní tok Moravy od ústí vodního toku Bečvy po soutok s vodním tokem Dyje, včetně průplavu Otrokovice - Rohatec (Baťův kanál). Plavební komory na trase Spytihněv, Babice, Huštěnovice, Staré Město, Kunovský les, Nedakonice, Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou, Vnorovy I, Vnorovy II, Strážnice I, Strážnice II a Petrov.

 

Zdrojová data
Povodí Labe Povodí Vltavy Povodí Moravy ČHMÚ
Po vodě ekologicky, levně a v pohodě
Zapnout pozadí Vypnout pozadí